LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Trzy dni dla stulecia

0

W tym tygodniu Sejm przyjął ustawę epizodyczną, która ustanawia poniedziałek, 12 listopada 2018 roku, świętem narodowym i dodatkowym dniem wolnym od pracy. Zmiany te wiążą się ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

We wtorek, 23 października, posłowie zagłosowali za przyjęciem projektu ustawy w sprawie wprowadzenia epizodycznie dodatkowego dnia wolnego od pracy w związku ze świętem 11 listopada. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy zgłosili inicjatywę ustawodawczą, uzasadniali, że w ten sposób rodacy w całym kraju poprzez wydłużenie czasu uroczystości do trzech dni – od 10 do 12 listopada – będą mogli godnie uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym samym poniedziałek, 12 listopada, będzie dniem wolnym.

Kodeks pracy daje możliwość wprowadzenia dnia wolnego jedynie za sobotę, która w wielu miejscach jest traktowana jako dzień pracy. W wypadku niedzieli – a w tym roku 11 listopada wypada właśnie tego dnia – prawo nie przewiduje takiej możliwości, stąd legislacja w trybie ustawy. Przedłużony weekend ma służyć obchodom święta do późnej nocy w niedzielę i godnemu odpoczynkowi dnia następnego.

Przeciwnicy uchwalenia ustawy argumentowali, że terminarz świąt narodowych znany jest powszechnie od dawna, dlatego zaskakiwanie w ostatniej chwili pracodawców i przedsiębiorców zmianą ich harmonogramów pracy skutkować będzie konkretnymi stratami w gospodarce. Wnioskodawcy podnoszą natomiast, że przedłużenie czasu na obchody tej wyjątkowej dla Polski rocznicy wywołuje pozytywne skutki społeczne. (jwb)

Skomentuj