LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Mundurowe pasowanie

0

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Redzikowie zorganizowano dzisiaj uroczystość pasowania uczniów pierwszej klasy o profilu wojskowym. Jest to jedyna szkoła w gminie Słupsk, która prowadzi ten profil nauczania.

Liceum Ogólnokształcące w Redzikowie jako jedyne w powiecie słupskim prowadzi klasę o profilu wojskowym. O ile pierwszy rok jej funkcjonowania nie napawał optymizmem, o tyle tegoroczne zainteresowanie nauką w tej klasie przerosło oczekiwania prowadzących szkołę.

Redzikowo to miejscowość specyficzna, leży pod samym miastem, kiedyś była w nim jednostka wojskowa, która zajmowała lotnisko, teraz amerykańska baza antyrakietowa, w której również pracują nasi żołnierze. Myślę, że miejsce to predestynuje do tego, aby taka klasa tu powstała – mówi starosta słupski Zdzisław Kołodziejski. – Kiedy zarząd powiatu debatował – a przypomnę, że poziom licealny kształcenia to kompetencje samorządu powiatowego – wystąpiła też pani wójt, długo nad tym myśleliśmy i podjęliśmy pozytywną decyzję.

Dzisiaj w obiektach zespołu szkolno-przedszkolnego tej podsłupskiej miejscowości odbyło się pasowanie 27 mundurowych pierwszoklasistów.

Pasowania wzorowanego na nadaniu pierwszego stopnia oficerskiego dokonał płk Piotr Lewandowski, dowódca Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie. W tej uroczystości wzięli udział również przedstawiciele innych jednostek wojskowych, US Navy i lokalnych samorządów. Życzenia uczniom klasy wojskowej złożyła Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk.

Życzę wam, drodzy uczniowie, żeby była to dla was wspaniała przygoda. I nawet jeśli nie zostaniecie zawodowymi żołnierzami – a mam nadzieję, że część z was wybierze jednak tę drogę zawodową – to na pewno te wartości, które przekażą wam wasi pedagodzy, nauczyciele, ten hart ducha, który wypracujecie podczas lat nauki w naszym liceum, na pewno pozostaną w was na zawsze – mówi Barbara Dykier.

Większość uczniów tej klasy swoją zawodową przyszłość, poprzedzoną maturą i studiami, widzi w służbach mundurowych. (opr. jwb)

Skomentuj