K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Żubr w powiecie lęborskim

0

Wielkie zaskoczenie mieszkańców powiatu lęborskiego wzbudziło pojawienie się na terenie gminy Wicko… żubra. Zwierzę nie tylko było widziane, ale również udało się jego pobyt – w niespotykanym dla tego osobnika miejscu – uwiecznić na fotografiach.

Sensację, i to raczej uzasadnioną, wśród mieszkańców powiatu lęborskiego wywołał żubr. Jego pojawienie się na terenie gminy Wicko uwieczniono na zdjęciach, które następnie udostępniano na portalach społecznościowych. Jedną z osób, której udało się sfotografować niespotykane w tym rejonie zwierzę była pani Karolina Przymęcka. Wiadomo już, skąd żubr wziął się na terenie Nadleśnictwa Lębork.

Żubr przywędrował do nas z zachodu – mówi Alicja Kąckowska z Nadleśnictwa Lębork. – W okolicach Drawska Pomorskiego są stałe stada dziko żyjących żubrów. Od jednego z nich odłączył się byk żubra i wędruje na wschód. Dotarł w okolice Słowińskiego Parku Narodowego i przez pewien czas był widziany w okolicach Rowokołu. Potem przyszedł w okolice gminy Wicko i tam widywany jest do tej pory. Przemieszcza się wzdłuż pól.

Wędrówka żubra nie jest bezcelowa. Alicja Kąckowska wyjaśnia, że stada żubrów mają byka przewodniego i być może ten samiec stał się za słaby dla tego stada i powędrował dalej. Żubry wędrują, co wynika z ich biologii, w okresie jesiennym. Odłączają się od swoich stad w poszukiwaniu nowych.

W przypadku bliskiego spotkania ze zwierzęciem należy zachować ostrożność.

Nie należy podchodzić do żubra – przestrzega Alicja Kąckowska. – Jest to bardzo duże zwierzę. Trzeba pamiętać, że jest to dzikie zwierzę i nie wiadomo, co może nam zrobić. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, apel do mieszkańców i ludzi, którzy żubra zobaczą. Nie należy go dokarmiać. Jeżeli zaczniemy dokarmianie, żubr przyzwyczai się i stanie się udręką dla dokarmiających. Są takie doniesienia, że żubry dokarmiane przez mieszkańców nie dają im spokojnie żyć. Bardzo często ludzie bywają uwięzieni w swoich domach i nie wypuszczani z nich przez żubra. Dlatego prosimy o niedokarmianie żubra. W lesie znajdzie on dużo pożywienia, więc nic mu się nie stanie.

Jedno jest pewne, byk żubra stał się żywą, chociaż wędrowną atrakcją powiatu lęborskiego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.