LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Brawa dla nauczycieli

0

W Słupsku na etatach zatrudnionych jest 1686 nauczycieli i 568 pracowników administracji i obsługi szkół i przedszkoli. Najbardziej zasłużeni z okazji Dnia Edukacji Narodowej otrzymali wysokie wyróżnienia i nagrody za osiągnięcia w pracy oraz wkład w rozwój edukacji dzieci i młodzieży.

Każdego roku w październiku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich, którzy tworzą społeczność szkół i przedszkoli. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, uroczysta gala powiązana z wręczeniem nagród i wyróżnień dla najbardziej utalentowanych, kreatywnych pedagogów ze Słupska odbyła się w Aureusie. O przyznanych honorach poinformowała podczas konferencji prasowej odpowiedzialna w Słupsku za oświatę wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

W tym roku na wniosek Kapituły do spraw Profesorów Oświaty do grona profesorów oświaty – to jest najwyższy stopień awansu zawodowego – dołączyła pani dr Danuta Narożna, niezwykle aktywna nauczycielka wychowania fizycznego w IV LO. To dopiero druga osoba w Słupsku, która uzyskała tytuł profesora edukacji. Wszystkich w Polsce było 26, dlatego jest to bardzo prestiżowy sukces słupskiej edukacji – mówi wiceprezydent. – Podczas gali 70 nauczycieli wyróżnionych zostało medalami i nagrodami, natomiast 26 otrzymało najwyższe honorowe odznaczenie – Medal Komisji Edukacji Narodowej. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymał Rafał Nosewicz, dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, nagroda kuratora wręczona została 6 nauczycielom, a nagroda prezydenta miasta – 37.

Już od dwóch lat ogłaszany jest też konkurs na Nauczyciela Pomorza. W ubiegłym roku to zaszczytne miano uzyskał słupski pedagog, geograf pracujący w gimnazjum nr 4. Teraz z naszego miasta do tego tytułu nominowane zostały dwie osoby – Dorota Dankowska, bardzo aktywna, innowacyjna – podkreśla wiceprezydent Słupska – nauczycielka klas I-III w SP 5 oraz nauczyciel fizyki w I LO dr Mirosław Brozis. Już wkrótce, 19 października, nastąpi rozstrzygnięcie konkursu.

Podczas uroczystości nie zabrakło uczniów, którzy każdego dnia uczestniczą w poznawaniu tego, co przed nimi odkrywają nauczyciele.

Zawsze bardzo wzruszającym momentem uroczystości jest to, kiedy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, a za chwilę ponadpodstawowych, wygłaszają laudację na cześć nauczyciela, który uzyskał tytuł Primus Inter Optimos, czyli Pierwszy wśród Najlepszych – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – To młodzież wybiera takiego nauczyciela spośród wszystkich nominacji. W tym roku taki tytuł otrzymała Krystyna Sawicka, nauczycielka przedszkola Promyczek, a małe, sześcioletnie dzieci wygłosiły laudację, przedstawiając, dlaczego jest ona ich najlepszą, ulubioną, wyjątkową osobą. Natomiast uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych wygłosili niezwykłej urody laudację na cześć pani Elżbiety Bucy-Mularczyk, nauczycielki przedmiotów zawodowych, która została zwyciężczynią w tej kategorii wśród nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. To są sympatyczne uroczystości – dodaje wiceprezydent miasta – ponieważ możemy podkreślić zasługi, wartość i pracę tego tak potrzebnego zawodu. Każdy z nas był przecież kiedyś uczniem.

Wszystkim nauczycielom, pracownikom administracyjnym szkół i przedszkoli oraz instruktorom ośrodków kultury i sportu życzymy wielu zawodowych satysfakcji. (jwb)

Skomentuj