LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Teatralne zmiany

0

Cotygodniowa konferencja prasowa kierownictwa słupskiego ratusza odbyła się tym razem w Państwowym Teatrze Lalki Tęcza. Pretekstem do tego – oprócz tradycyjnego sprawozdania z działań i zamierzeń władz miejskich – było poszerzanie przestrzeni teatralnej.

Rewitalizacja centrum Słupska wiąże się także z koniecznością zagospodarowania przestrzeni między ulicami i budynkami. Jednym z takich terenów jest skwer przy ulicy Piekiełko, graniczący bezpośrednio z Państwowym Teatrem Lalki Tęcza. Od wielu lat swoim widokiem raczej odstręczał widzów odwiedzających tę instytucję kultury. Teraz ma się to zmienić.

Mamy koncepcję na modernizację skwerku, który znajduje się tutaj po sąsiedzku, podwórka pomiędzy teatrem a ulicą Piekiełko. Jutro są konsultacje i chciałbym zaprosić tych, którzy są zainteresowani tematem, mieszkańców tej części miasta. Odbędą się one w SCOPiES-ie o godzinie 16 – mówi wiceprezydent Marek Biernacki.

Jest nadzieja, że konsultacje pozwolą na takie zaaranżowanie terenu, by był on również miejscem inspirującym do działań teatralnych. Na razie teatr poszerza swoją przestrzeń programową. Po pojedynczych propozycjach scenicznych i plenerowych adresowanych do młodzieży i dorosłych, przyszła kolej na cykliczne spotkania z tymi grupami odbiorców.

Program realizujemy stopniowo, wprowadzając również spektakle dla dorosłych – mówi Michał Tramer, dyrektor Państwowego Teatru Lalki Tęcza w Słupsku. – Oczywiście nie zapominamy o naszych najmłodszych widzach, traktując ich cały czas priorytetowo, ale poszerzamy ten krąg. Wypełniamy pewną lukę, czyli przybliżamy słupskiej widowni spektakle z dziedziny teatru formy, teatru animacji również dla dorosłych. Chcemy trochę regularniej grać dla widza dorosłego, więc wpadliśmy na pomysł, żeby zrealizować cykl pod hasłem „Czwartki dorosłego widza” i raz w miesiącu, właśnie w czwartek, będzie grany spektakl dla dorosłych. Z czasem mamy nadzieję dokładać tych spotkań.

Inauguracja tego cyklu nastąpi już w najbliższy czwartek o godzinie 19, kiedy to odbędzie się premiera spektaklu na motywach „Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška. Według autorów tej scenicznej adaptacji i inscenizacji, jest to próba odkłamania postaci głównego bohatera, a sam spektakl ma mieć zdecydowanie antywojenne przesłanie. (opr. jwb)

Skomentuj