LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Niezwykła kolekcja herbów

0

Herby miast, gmin i powiatów na pinach oraz szpilkach można oglądać od 4 października w Centrum Informacji Turystycznej w Lęborku. Pokaźna kolekcja jest własnością Piotra Furtaka z Chojnic.

Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” zaprasza na niezwykłą wystawę „Herby na pinach i szpilkach”. Wystawę można oglądać w Centrum Informacji Turystycznej – Brama Kaszubskiego Pierścienia, przy alei Niepodległości 6. Na planszach wyeksponowano herby nie tylko polskich miast, gmin i powiatów. Ich kolekcjonerem jest Piotr Furtak. Dziennikarz wspomina, że pierwszym egzemplarzem był herb miasta Lęborka, który został znaleziony w redakcyjnej szufladzie.

Może to brzmi dziwnie, bo mieszkam w Chojnicach, a pracuję w Człuchowie – mówi Piotr Furtak, kolekcjoner herbów. – Był jednak taki moment, że pracowałem w redakcji Dziennika Bałtyckiego w Lęborku. Pojawił się Lębork, a później podczas jakiejś sesji Damnica i tak to się zaczęło. W tej chwili jest tego około tysiąca siedmiuset z motylkiem, tak zwanych pinów. Oprócz tego jest około pięciuset szpileczek i około dwustu herbów zagranicznych.

Zbiory były wcześniej prezentowane już w innych miejscowościach. Pierwsza wystawa była półtora raku temu w Człuchowie, a później w Rzeczenicy, Czarnem, Kępicach, Starym Mieście koło Konina, a ostatnio Debrzno i Miastko. W tym roku najprawdopodobniej wystawa będzie miała miejsce także w Chojnicach.

Jest to wyjątkowe, ale rzadko spotykane hobby. Piotr Furtak mówi, że z chęcią wymienia egzemplarze z innymi kolekcjonerami. Zastrzega też, że raczej nie jest to największa kolekcja w Polsce.

Wiem, że jest pan pracujący w Urzędzie Gminy w Ostrowie Wielkopolskim, który ma tego dużo więcej. Kiedyś miał wystawę właśnie w Ostrowie i to podsunęło mi pomysł, żeby swoje zbiory też pokazywać. Nie chcę, żeby to leżało tylko w szufladzie, ale żeby mogli zobaczyć także inni ludzie – dodaje Piotr Furtak.

Wystawa udostępniona będzie zwiedzającym przez ten miesiąc, od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia CIT Brama Kaszubskiego Pierścienia (od 9 do 17). Wstęp jest bezpłatny. (opr. rkh)

Skomentuj