Medalistki MP

0

Na strzelnicy sportowej Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w konkurencjach karabinowych i pistoletowych. Trzy medale zdobyli reprezentanci klubu Lider Amicus Lębork.

Nie po raz pierwszy strzelnica w Ustce-Lędowie gościła najważniejsze rangą zawody strzeleckie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Tegoroczną organizację mistrzostw powierzono Pomorskiemu Związkowi Strzelectwa Sportowego.

Ustka ma bardzo dobrą famę – mówi Cezary Staniszewski, prezes Pomorskiego ZSS. – Już od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku tu przyjeżdża najwięcej ludzi na zgrupowania i organizujemy tu kilka poważnych zawodów, w tym Międzynarodowe Mistrzostwa Wybrzeża, rundy Pucharu Polski, Puchar Bałtyku, a w tym roku spotkał nas zaszczyt zorganizowania mistrzostw Polski juniorów.

Blisko 300 zawodników i zawodniczek z 38 klubów całej Polski przez cztery dni sprawdzało swoje celne oko podczas Mistrzostw Polski Juniorów specjalizujących się w konkurencjach karabinowych i pistoletowych. Po raz pierwszy do zawodów wprowadzono konkurencję karabin pneumatyczny MIX. W mistrzostwach nie zabrakło reprezentantów Floty Gdynia, Klubu Strzeleckiego Gryf Słupsk i Lidera-Amicus Lębork. Największe powody do radości mieli lęborczanie, którzy zdobyli trzy medale złoto i dwa brązy. Złoto wywalczyła drużyna juniorek w konkurencji karabin dowolny 60 strzałów leżąc. Na ten sukces – strzelając najcelniej – zapracowały Magdalena Pełka, Julia Okuniewska i Maja Chrzanowska, uzyskując łącznie 1804,6 pkt. Lęborczanki wyprzedziły takie kluby jak TKS Tarnów i Zawiszę Bydgoszcz. Kolejny medal drużynowo – tym razem brązowy – w składzie Kamila Bulma, Julia Okuniewska i Magdalena Pełka wystrzelały z trzech postaw w karabinie dowolnym 3×40 strzałów. Potrójną medalistką mistrzostw Polski została Magdalena Pełka, która indywidualnie zajęła trzecie miejsce w karabinie dowolnym 60 strzałów leżąc. Z kolei o medal otarł się junior Stanisław Baniaszczuk, który dwukrotnie zajął czwarte miejsce w konkurencji karabin pneumatyczny oraz w strzelaniu z trzech postaw.

Bez większego sukcesu wrócili strzelcy Klubu Strzeleckiego Gryf Słupski. Najlepszy ze słupszczan Damian Czapiewski w karabinie pneumatycznym zajął dopiero 25 miejsce. Dla pozostałych reprezentantów słupskiego klubu mistrzostwa tej rangi były jedynie doskonałą lekcją.

Gryf ma niezłe tradycje przede wszystkim w pistolecie, natomiast Amicus Lębork ma lepszych karabiniarzy. Te kluby, plus Flota Gdynia, liczą się w kraju – dodał Cezary Staniszewski.

W klasyfikacji województw – na na szesnaście startujących – pomorskie zajęło szóste miejsce w kraju. Najlepszym okazało się podlaskie, na drugim miejscu uplasowało się lubuskie, a na trzecim mazowieckie. Klasyfikację klubową wygrał Koliber Białystok przed Gwardią Zielona Góra i Legią Warszawa. W pierwszej dziesiątce znalazły się: na miejscu ósmym Lider-Amicus Lębork na dziewiątym Flota Gdynia. Na miejscu trzydziestym czwartym uplasował się Gryf Słupski. (opr. rkh)