LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Ustecki turniej szczypiorniaka

0

W hali sportowej Zespołu Szkól Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce odbył się Jubileuszowy V Bałtycki Festiwal Piłki Ręcznej Dziewcząt o Puchar Burmistrza Ustki. Zwycięzcą została drużyna UKS Nowa Karczma.

Przez trzy dni hala sportowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce były areną rywalizacji blisko 300 uczestniczek Ogólnopolskiego Bałtyckiego Festiwalu Piłki Ręcznej Dziewcząt roczników 2003/2004 i po raz pierwszy rocznika 2007. W turnieju głównym z roczników starszych grały zespoły podzielone na dwie grupy. Do grupy A trafiły UKS SP 14 Bydgoszcz, MKS Słupia Słupsk, AZS Politechnika Koszalińska, MKS Truso Elbląg i Szczypiorniak Ustka. O zwycięstwo w grupie B rywalizowały Bellator Ryjewo, MKS SMS Szczecin, UKS Nowa Karczma, UKS Pantery Dopiewo oraz Milenium Świekatowo. W najmłodszym roczniku, w którym wystąpiło 10 drużyn, turniej traktowano jako szkoleniowy. Wśród uczestników były SP Banino, SP 5 Koszalin, Ryjewo, Nowa Karczma oraz SP 7 Koszalin, Ustka i Dopiewo, które wystawiły po dwa zespoły.

Po uroczystym otwarciu turnieju jako pierwsze na parkiet wyszły zespoły Szczypiorniaka Ustka i UKS-u SP 14 Bydgoszcz. Podopieczne Zdzisława Buczkowskiego nie miały większego problemu z drużyną bydgoską i pokonały rywalki aż 18:7. Po tym zwycięstwie przyszły kolejne, tak więc Szczypiorniak Ustka bez porażki został liderem grupy A. W grupie B na miejscu pierwszym uplasował się zespół UKS Nowa Karczma. Na pozycjach drugich znalazły się zespoły Elbląga i Dopiewa. W meczu półfinałowym ustczanki wygrały 17:12 z ekipą Dopiewa, a Nowa Karczma pokonała 19:12 Elbląg. W finale naprzeciw siebie stanęły gospodynie – piłkarki Szczypiorniaka Ustka – i UKS Nowej Karczmy. W regulaminowym czasie mecz zakończył się remisem 20:20 i dopiero trzecia tura rzutów karnych zdecydowała, że jedną bramką wygrały zawodniczki Nowej Karczmy, i to one zostały zwycięzcami turnieju. Ustczanki po raz drugi okazały się bardzo gościnne i podobnie jak rok temu zajęły drugą lokatę. Na miejscu trzecim uplasował się zespół UKS Pantery Dopiewo, który wygrał z Elblągiem 26:18. Znacznie gorzej wypadła Słupia Słupsk. Przed rokiem była trzecia, teraz dopiero na ósma.

W opinii usteckiego szkoleniowca Zdzisława Buczkowskiego mecze stały na wysokim poziomie technicznym, co zwiastuje dobrą formę przed rozpoczynającymi się rozgrywkami ligowymi w tych kategoriach wiekowych.

Wszystkie mecze były bardzo zacięte, cztery z nich odbyły się na zasadzie rzutów karnych, żeby wyłonić zwycięzcę, i tak też było w finale. W tym roku wraz z moim zespołem wykonaliśmy bardzo dobrą pracę – mówi Zdzisław Buczkowski, trener SSPR Szczypiorniak Ustka – mimo że w tych rozgrywkach zajęliśmy drugie miejsce. W województwie mamy trzecią lokatę, byliśmy też w półfinałach mistrzostw Polski i zostaliśmy sklasyfikowani w szesnastce najlepszych zespołów krajowych. Uważam, że to – przy naszych możliwościach bazy sportowej – możemy uznać za sukces. Dziewczęta ćwiczą dwa razy w tygodniu na hali pełnowymiarowej, tymczasem w zespołach z czołówki województwa i kraju zajęcia odbywają się pięć razy w tygodniu we własnych halach, co jest bardzo istotne. My musimy dopasować się do godzin, które udostępnia nam liceum oraz SP 2.

Nasuwa się pytanie, czy przyszłość drużyny dziewcząt Szczypiorniaka Ustka nie jest zagrożona z uwagi na brak sali do trenowania. Pozostaje mieć nadzieję, że władzom nadmorskiego kurortu zależy, aby dotychczasowe sukcesy piłkarek ręcznych nie poszły na marne.

Mimo trudności z obiektem, w którym dziewczęta mogłyby trenować, upór trenera, zaangażowanie i ambicje trenujących dziewcząt są duże.

W walce o medale w najmłodszym roczniku 2007 najlepszym zespołem okazał się SP Banino, na miejscu drugim uplasował się pierwszy zespół UKS Dopiewo, lokatę trzecią zajęła drużyna z Nowej Karczmy. Na miejscu szóstym sklasyfikowano pierwszy zespół Ustki. (opr. jwb)

Skomentuj