LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Pięć plus

0

Słupski Miejski Zakład Komunikacji wzbogacił się o pięć nowych autobusów. Ich uroczyste przekazanie spółce odbyło się w sercu rewitalizowanego centrum miasta, czyli na na Starym Rynku.

Na słupskich ulicach pojawi się wkrótce pięć nowoczesnych autobusów, spełniających najostrzejsze normy ekologiczne. Miasto mogło je zakupić dzięki dofinansowanemu ze środków europejskich projektowi budowy węzła transportowego. Uroczyste przekazanie pojazdów przewoźnikowi, czyli Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Słupsku odbyło się na Starym Rynku.

Sprawimy tym, że będziemy mieli na pewno najnowszy, najnowocześniejszy tabor autobusowy w naszym kraju – zapewnia Robert Biedroń, prezydent Słupska. To duma. Duma także dlatego, że te autobusy będą pomagały nam utrzymać nasze miasto w dobrej kondycji, jeśli chodzi o klimat. Mamy najlepsze powietrze w Polsce między innymi przez to, że dbamy o to, żeby po naszych ulicach jeździły dobre autobusy. Pięć autobusów, które kosztowały 4 miliony 845 tysięcy złotych, z czego aż ponad milion złotych otrzymaliśmy z dofinansowania unijnego, które jest dużym projektem. Projektem integrującym nasz transport publiczny. W ramach tego projektu nie tylko nowe autobusy zostaną zakupione, ale też powstanie nowy dworzec autobusowy wraz z przejściem na drugą część naszego miasta. Nareszcie połączymy odseparowane dziś części Słupska.

Przekazanie autobusów właśnie w tym terminie wiązało się obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji Anna Szurek, prezes zarządu MZK podkreśliła, że słupski tabor autobusowy jest jednym z najmłodszych w kraju, ponieważ dysponuje przeciętnie 7-letnimi pojazdami. Zachęcała też do korzystania z komunikacji publicznej oraz – chociaż czasowej – rezygnacji z własnych samochodów na rzecz autobusu lub roweru. W ramach tej zachęty i Dnia bez Samochodu słupszczanie mogli dzień później skorzystać z darmowej jazdy komunikacją miejską. Prezydent Biedroń pochwalił się jeszcze jednym osiągnięciem.

Od teraz możemy także kasować nowe bilety – Robert Biedroń demonstrował trzymane w ręku bloczki. – W symboliczny sposób upamiętniają one coś, co Słupsk jako jedyne miasto w Polsce obchodzi. Otóż stulecie wywalczenia przez kobiety praw wyborczych i stulecie niepodległości naszego kraju. Te bilety na pewno będą miały ogromny walor kolekcjonerski. Nie ma drugich takich biletów w Polsce i cieszę się, że Słupsk także w symboliczny sposób, a nie tylko w praktyczny, świętuje te ważne wydarzenia, czyli wywalczenia przez kobiety praw wyborczych i wywalczenia przez Polki i Polaków niepodległości sto lat temu.

Z całości blisko 45-milionowej inwestycji, jaką jest powstanie węzła transportowego na razie udało się zrealizować jeden, najłatwiejszy punkt, czyli zakup autobusów. Trzeba mieć nadzieję, że kiedyś dojadą one do nowego, zintegrowanego dworca autobusowego, a i inne zapowiedzi zaprzeczą symbolicznej wymowie bańki mydlanej unoszącej się nad głowami włodarzy miasta. (opr. rkh)

Skomentuj