LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Błąd techniczny PiS

0

Spore zaskoczenie wywołała informacja o odmowie przez Powiatową Komisję Wyborczą w Słupsku rejestracji zgłoszenia list kandydatów KW Prawo i Sprawiedliwość do rady powiatu w pięciu okręgach wyborczych. W trakcie weryfikacji dokumentów stwierdzono wiele wad w podpisach poparcia, a trzy osoby w ostatniej chwili zrezygnowały z kandydowania.

Być może to jedyna taka sytuacja w Polsce: rządząca partia nie będzie mieć ani jednego przedstawiciela w całym powiecie. Powiatowa Komisja Wyborcza nie zarejestrowała zgłoszenia list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości do rady powiatu słupskiego. Przyczyny wydają się prozaiczne: stwierdzono, że na listach czterech okręgów pojawiły się błędy formalne, z powodu których część podpisów nie mogła być uznana za ważne głosy poparcia. Do wad zaliczono błędy w numerach PESEL, błędy adresu zamieszkania, powtórzenia podpisu poparcia i brak własnoręcznie skreślonego imienia i nazwiska. Z kolei w okręgu nr 5 w ostatniej chwili trzy osoby zrezygnowały ze startu w wyborach, przez co komitetowi zabrakło wymaganej prawem minimalnej liczby kandydatów. W związku z zaistniałą sytuacją kierownictwo struktur PiS regionu słupskiego zwołało specjalną konferencję prasową.

Mam krótki komunikat: tak się złożyło, że kandydaci do rady powiatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości nie zostali zarejestrowani – poinformował Tadeusz Bobrowski. – Błąd – błąd techniczny – popełnili ludzie, którzy na dzień dzisiejszy złożyli rezygnację z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. Jak otrzymamy dokumentację z komisji wyborczej, będziemy się odnosili.

PiS w przedbiegach odpadł więc z wyborów samorządowych do rady powiatu. Skala owego błędu technicznego, o którym mówił Tadeusz Bobrowski, jest znaczna, zważywszy na skutki wyborcze dla Prawa i Sprawiedliwości. Komentarz przedstawiciela PiS był krótki.

Prawdopodobnie głosy poparcia zostały nieprawidłowo zgromadzone w poszczególnych okręgach, chodzi o głosy poparcia społeczności lokalnej. Dalsze komentarze będą po otrzymaniu dokumentacji z komisji wyborczej – mówi Tadeusz Bobrowski. – Czy pozostaje jeszcze jakiś ruch PiS-owi? – Jeżeli chodzi o radę powiatu nie. Kalendarz wyborczy jest nieubłagany, termin minął.

Start Prawa i Sprawiedliwości w powiecie słupskim jest już echem przeszłości. Natomiast 22 września odbędzie się konwencja PiS okręgu Słupsk, podczas której Anna Mrowińska, ubiegająca się o urząd prezydenta miasta, przedstawi swój program wyborczy. Zaprezentowane zostaną także osoby kandydujące do rad miejskich w Słupsku i Ustce oraz do sejmiku wojewódzkiego. (jwb)

 

Skomentuj