LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

O narkotykach w komendzie

0

W Komendzie Miejskiej Policji odbyła się konferencja na temat substancji psychoaktywnych. Funkcjonariusze pogłębiali swoją wiedzę między innymi o powodach sięgania przez młodzież po narkotyki i dopalacze. Uczyli się również, jak rozpoznać i pomóc osobie pod wpływem środków odurzających.

W spotkaniu uczestniczyli dzielnicowi i funkcjonariusze prewencji, którzy działając na co dzień w terenie mają styczność z problemem narkomani i dopalaczami. To również oni, poprzez kontakt z młodzieżą, mają największe możliwości profilaktyki i przeciwdziałania zjawisku zażywania środków psychoaktywnych. Dlatego też konferencja zorganizowana w słupskiej komendzie skupiła się na działaniach edukacyjnych, które mają coraz większe znaczenie.

Dzielnicowi wychodzą w teren i rozmawiają z młodzieżą, edukują ją i to jest też forma walki z przestępczością narkotykową – tłumaczy nadkom. Robert Czerwiński, rzecznik prasowy KMP w Słupsku. – Ta edukacja jest prowadzona bardzo szeroko. Niebawem odbędą się debaty społeczne, które w tle także będą mówiły o dopalaczach. Dzisiaj grono słuchaczy jest rozszerzone o pracowników sanepidu i szpitala. Oni też mają kontakt z dopalaczami i zależy nam na tym, aby wszyscy włączyli się aktywnie w walkę z nimi.

Nie tylko profilaktyka była tematem przygotowanego szkolenia. Dużo czasu poświęcono metodom właściwego rozpoznania osoby będącej pod wpływem środków odurzających. W obiegu ciągle pojawiają się nowe substancje, szczególnie tak zwane dopalacze, które wywołują różne reakcje u zażywających.

To szkolenie ma poszerzyć wiedzę, bo wiedza to podstawa diagnostyki i profilaktyki – mówi Monika Zaremba z Polikliniki MSWiA w Koszalinie. – Służby mundurowe mają bardzo duże znaczenie, bo mają bezpośredni kontakt z osobami uzależnionymi. Stąd, dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, mamy program polityki zdrowotnej, z którym jeździmy ze specjalistami do przedstawicieli służb mundurowych. Nie tylko do policji, ale też do straży pożarnej, straży granicznej. To są właśnie te grupy, które muszą mieć bardzo szeroką wiedzę specjalistyczną.

0Istotną rolę w przeciwdziałaniu narkomani pełnią spotkania dzielnicowych ze szkolną młodzieżą. Jak przyznają, forma bezpośredniego kontaktu jest najlepszym sposobem na profilaktykę wśród młodych ludzi.

Uważam, że dzięki spotkaniom z młodzieżą i przedstawianiu im zagrożeń jesteśmy w stanie w jakiś sposób zapobiec negatywnym działaniom młodych ludzi – powiedziała st. sierż. Monika Sadurska, dzielnicowa z gminy.

Zmorą ostatnich lat są dopalacze – tanie narkotyki wytwarzane z najróżniejszych substancji chemicznych. Ich przystępna cena i łatwość dostępu – także w internecie – sprawia, że co roku zbierają ogromne żniwo. W Słupsku największy problem stanowiły w latach 2013-2015. (opr. rkh)

Skomentuj