LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Ryzyko boreliozy

0

Powiat słupski po raz kolejny przystępuje do programu profilaktyki boreliozy. W okresie letnim zawsze istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na tę chorobę, dlatego warto poddać się dodatkowym badaniom diagnostycznym.

Do piętnastego grudnia powiat będzie realizował badania przeciwdziałające boreliozie. Program obejmuje wykonanie bezpłatnej diagnostyki w kierunku wykrycia choroby. Profilaktyka, oprócz testów laboratoryjnych, obejmować będzie także działania edukacyjne, które pokażą jak uchronić się przed zakażeniem. Program dostał zielone światło od radnych, ponieważ statystyki dotyczące zachorowań na boreliozę w naszym regionie z roku na rok stają się coraz bardziej niepokojące. W 2017 roku zanotowano aż 125 przypadków zakażeń tą chorobą – najwięcej ze wszystkich powiatów w województwie pomorskim.

Bezpłatne badania skierowane są do osób powyżej 20. roku życia, u których nie stwierdzono wcześniej boreliozy i nie były leczone z powodu jej wystąpienia. Diagnostyką objęte zostanie około 350 osób. Każdy będzie musiał wziąć udział w kwalifikacji do programu za pośrednictwem ankiety oceny ekspozycji na kleszcze. Do diagnostyki zachęca się osoby szczególnie narażone na ukąszenia pajęczaków. To przede wszystkim rolnicy i leśnicy, pracujący na terenach bytowania kleszczy.

Jednym z pierwszych objawów zakażenia się boreliozą jest rumień widoczny w miejscu ukąszenia. Mogą mu także towarzyszyć odczucia grypopodobne. Niestety choroba często bywa podstępna, nie dając przez lata żadnych objawów i niszcząc powoli organizm nosiciela. Nieleczona atakuje układ nerwowy człowieka, prowadząc do poważnych powikłań.

Całkowity koszt programu profilaktyki to ponad 30 tysięcy złotych. Badania będą realizowane w ośrodkach zdrowia i przychodniach gminnych na terenie powiatu. (opr. jwb)

Skomentuj