K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ekologiczny Albert

0

Budynek Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Słupku będzie posiadał małą elektrownię fotowoltaiczną. Instalacja pomoże zaoszczędzić pieniądze wydawane na energię. Być może stanie się również jednym z elementów słupskiego klastra energetycznego.

W Słupsku powstała kolejna instalacja produkująca energię ze źródeł odnawialnych. Na dachu byłego budynku szkolnego przy ulicy Krzywoustego zamontowano kilkadziesiąt paneli fotowoltaicznych. Projekt jest realizowany przy współudziale Ikei.

To jest instalacja składająca się z 37 paneli fotowoltaicznych – mówi Beata Maciejewska, pełnomocniczka prezydenta ds. zrównoważonej energii. – Nad jej powstaniem pracowaliśmy blisko pół roku, jest spójna i efektywna energetycznie.

Mała elektrownia może być częścią słupskiego klastra energetycznego, który stale się rozrasta. Już teraz w przedsięwzięciu pod przewodnictwem Wodociągów uczestniczy ponad 20 podmiotów. Zadaniem klastra jest postawienie na własną produkcję energii odnawialnej, która w przyszłości ma uniezależnić region od dostaw zewnętrznych. Dziś, we wtorek 28 sierpnia, na ten temat rozmawiano na konferencji zorganizowanej w inkubatorze technologicznym.

Tworzyliśmy projekt, który dzisiaj jest bardzo dobrze postrzegany w Polsce – mówi Andrzej Wójtowicz, prezes spółki Wodociągi. – Dostaliśmy za to wyróżnienie ministra energii. Projekt ten będzie mógł rozwiązać wiele problemów lokalnych z energią i dać w konsekwencji produkt – miejmy nadzieję – tańszy. Jest sporo wiatraków, jest biogazownia, jest chęć rozwoju systemu kogeneracji gazowej przez Engie. A więc to wszystko musimy w jakiś sposób powiązać, bo jeśli osobno będziemy je realizować, nie będziemy widzieć tych synergii, które wynikają z tego, że razem możemy zrobić o wiele bardziej stabilny system. A jeżeli to ustabilizuje jeszcze operator systemu dystrybucyjnego, to dostajemy produkt w postaci lokalnej energii ze słupskiego klastra energetycznego, który będzie tańszy, lepszy i da także wiele innych produktów, np. elektromobilność.

Ważną cechą słupskiego klastra energetycznego jest uwzględnienie dywersyfikacji źródeł wytwarzających energię. Oprócz turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych, których potencjał uzależniony jest od warunków pogodowych, postawiono również na biogazownię stale produkującą energię. Obecnie słupski klaster wytwarza ponad 15 megawatów, ale celem podmiotów zaangażowanych w projekt jest ciągłe podnoszenie jego mocy. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.