LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Miodne warsztaty

0

W słupskim Drzewniaku realizowany jest niezwykły, międzynarodowy projekt. Uczniowie z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii razem uczą się, jak pomagać pszczołom. Wspólnie budowali schronienia dla owadów i podnosili swoją wiedzę o ich życiu.

Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku razem z zagranicznymi kolegami i koleżankami uczyli się, jak zakładać ogrodowe hotele dla zapylaczy. Małe przydomowe ule są doskonałym schronieniem dla owadów, które mogą być częstymi gośćmi w przydomowych sadach. Oprócz tego dowiadywali się, jakie rośliny są najbardziej przyjazne pszczołom. Warsztaty zostały przygotowane w ramach programu „To be or not to be”. Zajęcia poprowadzili przyrodnicy z grupy miodni.pl.

Zostaliśmy zaproszeni do programu międzynarodowego, podczas którego będziemy uczyć, jak zakładać domy i hotele dla owadów. Grupy polskojęzyczna, angielskojęzyczna i niemieckojęzyczna będą uczyć się wspólnie zakładać ogródek z kwiatami miododajnymi, a także śledzić cykl murarki ogrodowej. Myślę, że przejdziemy bezpośrednio do praktyki, czyli sami wybudujemy, sami zasiejemy, sami postawimy takie hotele – mówi Monika Turło, uczestniczka projektu miodni.pl.

Pszczołom, niestety, zagrażają pestycydy, które są dla nich śmiertelną trucizną. Środki chemiczne stosowane do oprysków roślin rażą układ nerwowy zapylaczy, doprowadzając do wymierania całych pszczelich rodzin.

Wiadomo, że pszczoły zapylają około 80 procent wszystkiego, co jemy – podkreśla Anna Dadura z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku – tak więc bez nich zginęlibyśmy z głodu. Myślę, że to ważny temat i należy go poruszać. Są proste sposoby, aby wspomagać owady zapylające – np. budowanie domków lub sadzenie roślin miododajnych. Warto tę wiedzę szerzyć również na polu międzynarodowym.

W Drzewniaku, europejska wymiana trwa już 30 lat. Co roku podczas wakacji uczniowie wyjeżdżają odwiedzać swoich rówieśników w Niemczech i Wielkiej Brytanii lub goszczą ich u siebie. (opr. jwb)

Skomentuj