LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Remontować czy budować?

0

Słupscy radni Prawa i Sprawiedliwości mają poważne wątpliwości, czy zgodzić się na dołożenie środków do remontu miejskich przedszkoli. Stare budynki wymagają pokaźnego nakładu finansowego, dlatego samorządowcy postulują budowę nowych obiektów.

Letnia termomodernizacja przedszkoli nr 25 i 24 odkryła więcej, niż chcieliby tego włodarze miasta. Po przystąpieniu do ocieplania budynków i zerwaniu wierzchniej warstwy ścian okazało się, że wnętrze konstrukcji jest przegniłe i dziurawe. Wszystkie prace budowlane zostały już wstrzymane, a placówki na pewno nie zostaną otwarte we wrześniu. Magistrat zdecydował, że dzieci z remontowanych jednostek zostaną zastępczo przeniesione do szkół. Na poważniejszą naprawę stanu technicznego obiektów potrzeba pieniędzy – dużo większych, niż zaplanowano na samą termomodernizację. Mowa o 2 milionach złotych, na wydanie których sternicy muszą mieć zgodę radnych. Na najbliższą środę zwołano już nadzwyczajną sesję rady miasta, ale część rajców nie jest zachwycona wydaniem na tel cel kolejnych środków.

Słupsk jest zbyt biednym miastem, aby remontować drewniane konstrukcje, które za dwa – trzy lata będą wymagały ponownej interwencji – mówi radny PiS Tadeusz Bobrowski. – Powinniśmy te pawilony wyburzyć, tak jak stało się to na ulicy Banacha, i ewentualnie budować nowe przedszkola.

Pozostaje także kwestia kosztów tymczasowej przeprowadzki oddziałów przedszkolnych do szkół podstawowych. Nowe miejsca będą wymagały dostosowania, aby mogły w nich przebywać maluchy. Radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości uważają, że źle przeprowadzona termomodernizacja przedszkoli to kolejny przykład braku kompetencji ekipy rządzącej.

Jaka jest konstrukcja tych przedszkoli, jakie są potencjalne zagrożenia, w jakim stanie są poszczególne elementy? To nie stało się dwa czy trzy miesiące temu, czy w ostatnim roku. To są procesy wieloletnie. Mnie osobiście dziwi to, w jaki sposób budynki tych przedszkoli przechodziły okresowe badania z ocenami dobrymi i jak był przygotowany cały projekt, bo w wypadku dobrego jego przygotowania, spojrzenia, jaki jest cały stan przedszkoli, które miały być termomodernizowane, przyczyny takiego a nie innego stanu technicznego zdiagnozowano by znacznie wcześniej. Wtedy można by dokonać realnej oceny, czy przedszkola te nadają się do remontu, czy raczej trzema myśleć o szybkim budowaniu nowych – mówi radny Robert Kujawski.

Władze miasta odpierają, że za pieniądze przeznaczone na remont placówek powiatowych i tak nie zbudowaliby nowego obiektu, a miejsca w przedszkolach potrzebne są już teraz.

O dalszym losie przedszkoli rajcy zadecydują w środę podczas nadzwyczajnej sesji. Ze względu na zbliżając się wybory raczej zaskakującego wyniku głosowania nie będzie. (opr. jwb)

Skomentuj