LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Autobusy dla MZK

0

Miejski Zakład Komunikacji w Słupsku wzbogaci się o kolejne autobusy. Ratusz właśnie rozstrzygnął przetarg na zakup nowych pojazdów. Będą to ostatnie wozy na napęd spalinowy. Kolejne mają już być elektryczne.

Słupski samorząd zakupił dziesięć nowych autobusów na potrzeby miejskiej komunikacji. Pierwsze pięć pojawi się na drogach już pod koniec września. Następne zostaną dostarczone za rok. Wszystkie spełniają najwyższe standardy emisji spalin euro 6, co sprawia że są przyjazne dla środowiska. Podróżnym natomiast zapewnią wysoki komfort podróży, gdyż będą wyposażone w klimatyzację.

Zakładam, że to ostatnie z tradycyjnych autobusów, ponieważ w związku z ustawą o elektromobilności wszystkie kolejne będą autobusami elektrycznymi – mówi wiceprezydent miasta Marek Biernacki. – Ale do tego trzeba się jeszcze przygotować, jeśli chodzi o zaplecze na terenie bazy MZK, ponieważ oprócz kupienia autobusów potrzebna jest cała infrastruktura do nowego zasilania i do serwisowania, a to już będzie wymagało dwu-, trzyletnich przygotowań.

Nowy typ pojazdów ma być wprowadzany bardzo ostrożnie. Władze miasta nie chcą powtórzyć błędów, które popełniono kilka lat temu z autobusami zasilanymi etanolem. Przetarg na dostarczenie maszyn wygrała słupska fabryka Scania. Miasto za wszystkie dziesięć maszyn zapłaci łącznie 8,5 mln złotych. Dzięki tej inwestycji tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji znacznie się odmłodzi. Obecnie średni wiek autobusów znajdujących się we flocie spółki to 5-6 lat, co i tak jest jednym z najlepszych wyników w kraju. (opr. jwb)

Skomentuj