LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Zerwać łańcuchy

0

W obronie czworonogów zakutych w łańcuchy stanęli uczniowie Technikum Weterynarii i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Słupsku. Podczas happeningu „Słupsk mówi nie dla łańcuchów” przekonywali, że stałe trzymanie psa na uwięzi jest niehumanitarne.

Organizacje zajmujące się ochroną praw zwierząt od lat biją na alarm w sprawie trzymania czworonogów na uwięzi. Niestety widok psa przywiązanego do budy krótkim łańcuchem jest nadal częstym obrazkiem, szczególnie na wsiach i małych miejscowościach. Według obecnie obowiązującego prawa, czworonóg nie może być trzymany w sposób stały dłużej niż 12 godzin na dobę, a łańcuch powinien mieć ponad 3 metry długości. W praktyce jednak bardzo trudno jest wyegzekwować przepisy, a o interwencjach odpowiednich służb słyszy się dopiero w sytuacjach skrajnych. Na los zwierząt obojętni nie pozostali uczniowie szkoły przy Koszalińskiej, którzy w centrum miasta przygotowali happening mający zwrócić uwagę społeczeństwa na ten problem.

Wydawać by się mogło, że problem nie jest duży, bo jak sprawdziliśmy oferty wszystkich sklepów zoologicznych, to okazało się, że łańcuchy, które można zakupić, mają trzy metry, czyli tyle, ile przewiduje ustawa o ochronie zwierząt – mówi Karolina Pera, nauczycielka w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku. – Tymczasem najczęściej można zaobserwować w polskich wsiach, że te łańcuchy mają metr długości, zwierzęta są więc trzymane w niehumanitarnych warunkach, bardzo często nie mają też odpowiedniej budy, mają zbyt ostre obroże, które je ranią. Niejednokrotnie szczeniaki trzymane na łańcuchach nigdy nie zaznały wolności.

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Dla właścicieli łamiących prawa czworonogów szykowane są ostrzejsze kary, a dla psów więcej wolności. Jak podkreśla Maja Fronczak z fundacji Viva, jeśli ustawa wejdzie w życie, psy nie będą mogły być już dłużej trzymane na łańcuchach, trzeba będzie zapewnić im kojce i ogrodzić teren, na którym znajdować się będą zwierzęta. Czas na wdrożenie zmian w życie wyznaczono do 2020 roku. Od razu natomiast konieczne będzie zwiększenie w okresie przejściowym długości psiego łańcucha bądź linki do pięciu metrów.

Jednak żadne prawo nakazujące szacunek do żyjącej i czującej istoty nie zastąpi zwykłej empatii. Dlatego warto przypominać o obowiązkach wobec braci mniejszych, tym bardziej jeśli sami decydujemy na opiekę nad nimi.

(opr. jwb)

Skomentuj