LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

O!PLA na punkcie animacji

0

W Słupsku po raz kolejny wystartował Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji, w skrócie O!PLA. Impreza zorganizowana przez Liceum Plastyczne im. Witkiewicza jest próbą odbudowania relacji pomiędzy widzem a sztuką animacji autorskiej.

W tym roku 6. edycja festiwalu O!PLA odbywa się jednocześnie w osiemdziesięciu miastach całej Polski. Do imprezy zgłoszono 1200 prac stworzonych zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Spośród nich jury konkursowe wybrało 66 najlepszych krótkometrażowych filmów. Te ostatnie zostaną przedstawione widzom festiwalu, którzy – głosując – wybiorą ostatecznego zwycięzcę.

Są one kategoryzowane. My, widzowie, obcujemy z kategorią studyjną, kategorią szkolną, z animowanym wideoklipem, który – myślę – będzie najbardziej ciekawy dla widza, oraz z formanimami, które mogą być nieco trudne, ale przez to, według mnie, szalenie wartościowe, pełne metafor, motywów i bardzo ważnego nakładu znaczeniowego.

Nagrodzone filmy otrzymają brązowe, srebrne i złote „Tobołki Koziołka Matołka”. Animacje prezentują treści skierowane przede wszystkim do odbiorcy wyrobionego, które będą inspirować go do przemyśleń. Filmy odważnie poruszają kwestie egzystencjalne oraz tematy skupione na cielesności i seksualności człowieka. Organizatorzy przekonują, że infantylizacja, z jaką spotkała się animacja jako dziedzina sztuki, jest dla niej bardzo krzywdząca.

Animacja pozwala stworzyć zupełnie nowy świat, niemimetyczny, stworzyć coś nowego, tak że w zasadzie tylko wyobraźnia autora ogranicza go w tworzeniu tego świata – mówi Ida Cierniak-Nielub z Liceum Plastycznego im. Stanisława Witkiewicza w Słupsku. – Natomiast treść, jaką ze sobą niesie animacja, wcale nie jest mniej poważna przez to, że nie jest to film fabularny czy dokumentalizowany.

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji potrwa do 17 kwietnia. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

(opr. jwb)

Skomentuj