LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Półwiecze Marca ’68

0

W pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń marcowych Słupski Ośrodek Kultury zaprasza na 16. Dni Kultury Żydowskiej. Impreza odbędzie się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydenta Słupska Roberta Biedronia.

Wydarzenia Marca ’68 roku nadal kładą się cieniem na relacjach polsko-żydowskich. Po nagonce antysemickiej i rozbiciu studenckich manifestacji wielu obywateli polskich wyznania mojżeszowego zmuszono do opuszczenia kraju. Tych, którzy zdecydowali się zostać, spotkały represje. W pięćdziesiątą rocznicę Marca ’68 Słupski Ośrodek Kultury i Kulturalny Punk Zapalny zapraszają na 16. Dni Kultury Żydowskiej. Impreza będzie okazją do dyskusji o trudnych doświadczeniach łączących oba narody. Na początek 3 marca o godzinie 18 spotkanie w Teatrze Rondo z Leo Kantorem, który w 1968 roku wyemigrował z Polski po usunięciu go z grona wykładowców uczelni w Opolu. Po wyjeździe z kraju wykładał na uniwersytecie sztokholmskim, a dzisiaj jest tą osobą, która organizuje wydarzenia rocznicowe Marca ’68 w Polsce pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Narodowego Centrum Kultury.

W Słupsku Leo pokaże prezentację zdjęć, które Żydzi zabrali ze sobą w ’68 – mówi Jolanta Krawczykiewicz, dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury.

Zaraz po spotkaniu, również w Teatrze Rondo, odbędzie się debata z Jerzym Hirschbergiem o „Traktatach” Czesława Miłosza. Dwa tygodnie później w Kinie Rejs 23, 24 i 25 marca po 40 latach swoją polską premierę będzie miał film „Skibet/Hatikvah”. Obraz opowiada o atmosferze towarzyszącej marcowej emigracji Żydów z Polski. Kolejne spotkania w ramach Dni Kultury Żydowskiej zaplanowano na maj. Natomiast w czerwcu na deskach Teatru Rondo zostanie zaprezentowany spektakl wyreżyserowany przez Stanisława Miedziewskiego. Sztuka powstała na podstawie życiorysów osób będących świadkami wydarzeń sprzed 50 lat.

(opr. jwb)

Skomentuj