Halsowali w Ustce

0

W porcie morskim oraz na redzie portu Ustka odbył się VII Memoriał im Jana Kołpy. Młodzież żeglarska ścigała się w regatach klasy 420 zaliczanych do punktacji Pucharu Polski. Były również wyścigi klasy Optimist grupy B i UKS-u.

Żeglarstwo usteckie na dobre wpisuje się w hasło „Ustka na fali” – takimi słowami burmistrz Ustki Jacek Graczyk otworzył VII Memoriał im. Jana Kołpy. Patron regat był wieloletnim nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustce. Jego pasją było żeglarstwo i w 1995 roku założył Uczniowski Klub Sportowy Opty Ustka. Wychował kilka pokoleń żeglarzy. Wielu z nich z miłości do żeglarstwa związało swoje życie z morzem.

Tegoroczne dwudniowe regaty odbyły się przy pięknej słonecznej pogodzie i wietrze o sile 3-4 stopni Beauforta. Wcześniejsze prognozy pogody częściowo odstraszyły zawodników z klubów śródlądowych i nie wszyscy przyjechali do Ustki. Tylko 30 załóg wypłynęło na wodę by rywalizować o punkty w Pucharze Polski klasy 420 oraz o puchary klasy Optimist grupy B i UKS.

Na pełnym morzu można było podziwiać zahartowanych przez żywioł morski żeglarzy klasy 420 oraz klasy Optimist grupy B. W awanporcie natomiast rywalizowali najmłodsi adepci żeglarstwa w klasie UKS.

W dwudniowych regatach klasy 420 i Optimist B rozegrana po siedem wyścigów. Najmłodsi żeglarze grupy UKS startowali w jedenastu wyścigach. Przy zliczaniu punktacji generalnej każdy z żeglarzy miał odrzucany najgorszy wynik w rozegranych biegach. Rywalizacja na wodzie była bardzo zacięta, a sędziowie skrupulatnie wychwytywali wszystkie błędy przy zwrotach i nieprawidłowości w opływaniu boi. Wśród załóg rywalizujących w klasie 420 niespodzianki nie było. Wszystkie wyścigi wygrali wicemistrzowie Polski juniorów – sternik Seweryn Wysokiński (Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka) i Mateusz Jankowski (MKS Dwójka Warszawa).

W klasie Optimist grupy B wygrał Waldemar Boczkowski, który na siedem wyścigów zwyciężył w sześciu. Na miejscu drugim uplasował się Filip Sikorski, który raz był pierwszy, cztery razy drugi i raz trzeci. Miejsce trzecie zajął Tymoteusz Grygocewicz – wszyscy z Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka. Na miejscu siódmym uplasował się żeglarz z klubu śródlądowego Prosport Bobięcino Kajetan Jedlecki.

Wśród najmłodszych żeglarzy triumfował Antoni Smagoń, który na jedenaście rozegranych wyścigów trzy razy zajmował pierwsze miejsce. Miejsce drugie wywalczył Mateusz Graczyk a trzecie Alek Ćwigoń. Miejsce czwarte zajęła Maria Formalczak – wszyscy z Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka. Z żeglarzy spoza Ustki miejsce siódme wywalczył Jan Piekarski (Prosport Bobięcino).

Komandor Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka, Wojciech Sikorski jest przekonany, że sukcesy usteckich żeglarzy, a zwłaszcza Seweryna Wysokińskiego jeszcze bardziej zachęcą młodzież szkolną do uprawiania w usteckim klubie tej pięknej dyscypliny, jaką jest żeglarstwo. (opr. rkh)