LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Mistrzowie nage-waza

0

W hali Sportowej Centrum Lekkoatletycznego przy stadionie 650-lecia w Słupsku odbył się Jubileuszowy XV Międzynarodowy Turniej Judo im. Zbigniewa Kwiatkowskiego młodzików i dzieci.

Znakomite walki, wysoki poziom sportowy i organizacyjny – tak można powiedzieć o zakończonym jubileuszowym turnieju judo im. Zbigniewa Kwiatkowskiego. Na pięciu matach w 45 kategoriach wagowych swoje umiejętności prezentowało ponad 250 zawodników i zawodniczek z 25 klubów Polski Północnej aż po Bydgoszcz, Żnin i Szubin. Były też dwa kluby z Niemiec – Judo Verein Wittenburg i BC Vorpommern Greifswald – oraz jeden z Rosji, Redstar Kaliningrad. Rywalizowano w trzech grupach wiekowych: młodzik roczniki 2003/2004, dzieci starsze z roczników 2005/2007 oraz dzieci młodsze (rocznik 2008), dziewczynki razem z chłopcami.

Lidiusz Kazior, organizator turnieju i trener TS Judo Gryf Słupsk przypomina, że te zawody mają już swoją 15-letnią historię. Z roku na rok ich poziom jest coraz wyższy, a cieszy szczególnie to, że słupszczanie rywalom nie ustępują.

W tym roku poziom uczestników turnieju pod względem technicznym był zdumiewająco wysoki. Nie było widać zawodników „surowych”, jak to w przeszłości bywało. Do osiągnięć dostrzeżonych przez uczestników Lidiusz Kazior zaliczył także wysokie oceny pracy sędziów. A tymi byli starsi zawodnicy słupskiego klubu, którzy na swoich kontach mają już medale mistrzostw Polski.

Największe postępy było widać w kategorii młodzików, ale i w kategoriach dziecięcych stoczono wiele zaciętych i widowiskowych walk. Na wyróżnienie zasługują wszyscy zawodnicy, którzy występowali na słupskich matach, ale zwyciężyli najlepsi. Z grona słupskich zawodników i zawodniczek w kategorii młodzik miejsca pierwsze wywalczyli: Martyna Szaniawska w wadze 70 kg, Katarzyna Gołojuch w 48 kg, Janusz Rydzewski w 60 kg i Wiktor Talewski w 42 kg. Na miejscach drugich uplasowali się Katarzyna Mikołajczyk w wadze 70 kg, Olaf Kulwas w 60 kg i Dawid Siemieński w 50 kg. Wśród dzieci rocznik 2008 i młodsi miejsce drugie w wadze 32 kg wywalczył Bartosz Unijat, a trzecie w 42 kg Szymon Lewicz. Z zawodników roczników 2005/2006 miejsce pierwsze w wadze do 29 kg wywalczył Paweł Wota, w wadze do 43 kg Łukasz Bielawa był drugi, a do 66 kg Hubert Żuk zajął trzecie miejsce.

Bartosz Unijat przyznał, że ciężko było wywalczyć medal, ponieważ starowało dużo dobrych zawodników. W walce o złoto lepszym okazał się jego przeciwnik. Skontrował akcję Bartosza i wygrał.

Z rocznika 2006 na miejscu drugim uplasował się Marcin Wójcik, a na trzecim Adrian Jakubiniec – obaj w kategorii wagowej 38 kg. W wadze 37 kg miejsce drugie zajęła Maria Orlikowska. Na drugi stopniu podium stanęły też Maria Musiałek (41 kg) i Hanna Chmielewska (44 kg), a Oliwia Szycko w wadze 55 kg była trzecia.

Trochę od poziomu technicznego odbiegały pojedynki Rosjan, oni w dalszym ciągu preferują siłę w swoich walkach. Lidiusz Kazior zwraca uwagę na to, że jest to inny system szkolenia. On propaguje inne wzorce. Chodzi o to, żeby dzieci dobrze się rozwijały a uprawianie judo sprawiało im przyjemność. W Rosji jest to bardziej nastawione na siłę, więc niekiedy nasi zawodnicy takie starcia przegrywają. Trener jest przekonany, że z czasem to się wyrówna, ponieważ judo to przede wszystkim sport techniczny.

Szkoleniowcy słupskich judoków, Irena Waszkinel i Lidiusz Kazior, mogą być dumni z miejsc, jakie ich podopieczni zajmowali indywidualnie, także z drugiego miejsca drużynowego w turnieju. Zwyciężył UKS Galeon Gdynia gromadząc 37 punktów. Tyle samo mieli gospodarze, ale o niższej lokacie zadecydowała mniejsza liczba miejsc pierwszych. Na miejscu trzecim z 23 punktami byli ubiegłoroczni zwycięzcy, Rosjanie z Kaliningradu. Najlepszym zawodnikiem turnieju została Martyna Szaniawska TS Judo Gryf Słupsk, a najlepszym zagranicznym Franziska Mikolasch z BC Vorpommern Greifswald.

Słowa podziękowań należą się sponsorom, bez których nie można byłoby zorganizować zawodów i nagradzać zawodników. (rkh)