LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Uczcili pamięć trenera „Ksienia”

0

Na stadionie 650-lecia w Słupsku odbył się IV Memoriał Ryszarda Ksieniewicza. Zawody zakończyły sezon lekkoatletyczny Pomorskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.

Główną imprezą słupskich zawodów był memoriał Ryszarda Ksieniewicza, zmarłego przed 7 laty twórcy szkoły oszczepu na Pomorzu. To jego wychowankowie zdobyli blisko 80 medali podczas lekkoatletycznych mistrzostw Polski. Nie mogło zabraknąć na memoriale byłych zawodników i przyjaciół wspaniałego trenera „Ksienia” – Stanisława Witka, Henia Michalskiego, Eugeniusza Modrzejewskiego czy braci Zakrzewskich Ryszarda i Bogdana.

Na stadionie 650-lecia blisko 300 młodych sportowców oraz kilkudziesięciu seniorów lekkiej atletyki z klubów województwa pomorskiego oraz zachodniopomorskiego rywalizowało w kilkunastu konkurencjach. Trenerki Ewa Grecka i Bernadeta Kopeć mogą mieć powody do zadowolenia z wyników uzyskiwanych przez zawodników LKS-u Fenix Słupsk i Akademii Małego Lekkoatlety Słupsk w całym sezonie. Ewa Grecka, trener LKS Fenix Słupsk, była zadowolona z postawy byłej zawodniczki klubu, która wygrała konkurs skoku o tyczce, a jej wyniki czynią ją najlepszą tyczkarką w tej kategorii wiekowej w Polsce.

Podopieczni obu trenerek w wielu konkurencjach plasowali się na pozycjach medalowych oraz punktowanych. Do wyróżniających się zawodników i zawodniczek należy zaliczyć Alana Wieczorka z Akademii Małego Lekkoatlety, który na 1500 m był drugi i Ryszarda Sokołowskiego z Feniksa Słupsk, który zajął miejsce trzecie. Na punktowanym miejscu w biegu na 600 m uplasował się Mateusz Hesse z AML, a na 300 m Filip Gomoracki z Fenixa. W biegu na 100 m startowały cztery zawodniczki Akademii Małego Lekkoatlety – Aleksandra Grabowska, Oliwia Huk, Aleksandra Górecka i Julia Nowosadko. Najlepszy czas, 12.6 sek., osiągnęła Nowosadko.

Pozostałe w swoich seriach biegowych były na miejscach jeden-trzy. Biegnąca na dystansie 1000 m Weronika Lewna z Feniksa zajęła drugie miejsce. W biegu na 80 m ppł Adrianna Litwin z AML zajęła pierwsze miejsce.W biegu na 600 m startowały dwie zawodniczki z Lęborskiego Klubu Biegacza im. Braci Petk Lębork – Anna Trelińska i Angelika Joniec – zajmując siódme i ósme miejsca. Ewa Grecka była też zadowolona z wyniku Łukasza Ficnera.

W konkurencjach rzutowych Julia Długołęcka z AML w pchnięciu kulą 3-kilogramową zajęła trzecie miejsce. Rzut Jakuba Giedrewicza z Feniksa dyskiem 1,5-kilogramowym na odległość 46.13 dał mu zwycięstwo wśród juniorów młodszych. W skoku o tyczce z wynikiem 3.63 wygrała Zofia Flis, koleżanka klubowa Jakuba. Rzut oszczepem 600- i 800-gramowym, który zaliczany był do konkurencji memoriałowej, wśród kobiet wygrała Klaudia Maruszewska z Jantara Ustka, której oszczep poleciał na odległość 46.28 m, drugie miejsce z wynikiem 42.40 m zajęła Maria Szramiak z AML Słupsk. Wśród mężczyzn rzucała niemal cała czołówka polska. Począwszy od trzeciego miejsca w mistrzostwach kraju. Ewa Grecka liczyła na to, że przy takiej konkurencji rzuty będą 80-metrowe.

Tym razem jeszcze się nie udało i osiemdziesiątka nie padła. Z wynikiem 76.61m wygrał Hubert Chmielak z AZS AWFiS Gdańsk, drugi był Krystian Bondarenko Feniksa Słupsk z wynikiem 74.84 m. Trzecie miejsce zajął Dawid Kościów z Jantara Ustka (74.47). Za rok kolejny, jubileuszowy V Memoriał im. Ryszarda Ksieniewicza. (opr. rkh)