LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

51. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku

0

Program koncertów festiwalowych w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica oraz półrecitali w ramach Estrady Młodych w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich. Festiwal trwa od 9 do 15 września 2017 r.

9 IX 2017 – sobota

g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

INAUGURACJA FESTIWALU – KONCERT SYMFONICZNY
Ludwig van Beethoven, IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 (190-lecie śmierci
kompozytora)

LIDIA GRYCHTOŁÓWNA
***
Józef Wieniawski, Koncert fortepianowy g-moll op. 20 (180-lecie urodzin kompozytora)

MICHAŁ SZYMANOWSKI
George Gershwin, Rhapsody in Blue (80-lecie śmierci kompozytora)
PIOTR BANASIK


BOHDAN JARMOŁOWICZ – dyrygent
Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku

10 IX 2017 – niedziela

g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

WIECZÓR JAZZU
MUZYKA POLSKA – JAZZ – INSPIRACJE

Tematy z twórczości, m.in. Chopina, Paderewskiego i Szymanowskiego w opracowaniu jazzowym
WŁODZIMIERZ NAHORNY – fortepian, kompozycje i aranżacje
MARIUSZ BOGDANOWICZ – kontrabas
PIOTR BISKUPSKI – perkusja

11 IX 2017 – poniedziałek

g. 15:30 Sala Rycerska Zamku Książąt Pomorskich

ESTRADA MŁODYCH


ADAM GOŹDZIEWSKI (Warszawa)
Johann Sebastian Bach, Aria variata alla maniera italiana a-moll BWV 989
Franz Schubert, Sonata a-moll D 784
Karol Szymanowski, 2 Mazurki z op. 50: nr 1, 4

ALEKSANDRA ŚWIGUT (Gdańsk)
Felix Mendelssohn-Bartholdy, Fantazja fis-moll op. 28 („Szkocka sonata”)
Karol Szymanowski, Wyspa syren, nr 1 z cyklu „Metopy” op. 29
Maurice Ravel, La valse

11 IX 2017 – poniedziałek

g. 18:00 Sala Filharmonii i Teatru

SALON LAUREATÓW
JAKUB TCHORZEWSKI (laureat Estrady Młodych FPP w roku 2003)
György Ligeti, Musica ricercata
Roman Palester (110. rocznica urodzin), 2 Etiudy (1943 r.), 10 Preludiów (1954 r.)

***
PIOTR ŻUKOWSKI (laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu
Arthur Rubinstein in memoriam’ 2000)
Aleksander Skriabin, 3 Preludia z op. 74 nr 1, 4, 5; Guirlandes op. 73 nr 1; Vers la flamme op. 72;
X Sonata op. 70; Poemat op. 71 nr 2; 2 Poematy op. 69; Walc f-moll op. 1;
Sonata es-moll op. posth.

12 IX 2017 – wtorek

g. 16:00 Sala Rycerska Zamku Książąt Pomorskich

ESTRADA MŁODYCH
JOANNA GORANKO (Poznań)
Fryderyk Chopin, Polonez As-dur op. 53; Nokturn H-dur op. 62 nr 1; I Ballada g-moll op. 23
Karol Szymanowski, 2 Mazurki z op. 50: nr 1, 2
Ferenc Liszt, Parafraza koncertowa „Rigoletto”

BARTOSZ SKŁODOWSKI (Gdańsk)
Johann Sebastian Bach / Ferruccio Busoni, Chaconne d-moll BWV 1004
Karol Szymanowski, 2 Mazurki op. 62
Sergiej Prokofiew, VII Sonata fortepianowa B-dur op. 83

12 IX 2017 – wtorek

g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

SOLO i KAMERALNIE
BEATA BILIŃSKA – fortepian
Karol Szymanowski, 9 Preludiów op. 1
Wojciech Kilar, 3 Preludia (1951 r.)
Mikołaj Henryk Górecki, 4 Preludia op. 1 (1955 r.)
Paweł Mykietyn, 4 Preludia (1992 r.)
***
BEATA BILIŃSKA – fortepian
Krakowskie Trio Stroikowe:
MAREK MLECZKO – obój
ROMAN WIDASZEK – klarnet
PAWEŁ SOLECKI – fagot
Michaił Glinka, Trio „Patetyczne” d-moll na klarnet, fagot i fortepian
Francis Poulenc, Trio na obój, fagot i fortepian op. 43
Florent Schmitt, „A tour d’anches” na obój, klarnet, fagot i fortepian op. 97

13 IX 2017 – środa

g. 16:00 Sala Rycerska Zamku Książąt Pomorskich

ESTRADA MŁODYCH
WERONIKA CHODAKOWSKA (Warszawa)
Aleksander Skriabin, 2 Poematy op. 32: Fis-dur, D-dur; Sonata-Fantazja gis-moll op. 19
Karol Szymanowski, 2 Mazurki op. 62; Wariacje b-moll op. 3

PIOTR ALEXEWICZ (Wrocław)
Johann Sebastian Bach, Fantazja i Fuga a-moll BWV 944
Fryderyk Chopin, Etiuda F-dur op. 10 nr 8
Sergiej Prokofiew, III Sonata a-moll op. 28
Karol Szymanowski, Mazurek op. 50 nr 1
Maurice Ravel, Scarbo, nr 3 z cyklu „Gaspard de la Nuit”

13 IX 2017 – środa

g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

RECITAL FORTEPIANOWY
MAGDALENA LISAK – laureatka XIII Konkursu Chopinowskiego w 1995 r.
Karol Szymanowski, Wariacje h-moll na polski temat ludowy op. 10; Walc romantyczny
Maurice Ravel, Miroirs
Fryderyk Chopin, 3 Etiudy z op. 25: h-moll nr 10, a-moll nr 11, c-moll nr 12

14 IX 2017 – czwartek

g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

SOLO i w DUECIE
PAWEŁ WAKARECY – fortepian
Joseph Haydn, Sonata As-dur Hob. XVI/46
Fryderyk Chopin, Mazurek As-dur op. 24 nr 3, Mazurek B-dur op. 7 nr 1, Mazurek a-moll op. 7 nr 2, Polonez gis-moll op. pośm.

PAWEŁ WAKARECY – fortepian
MARCIN ZDUNIK – wiolonczela
Fryderyk Chopin, Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę
Johannes Brahms, Sonata G-dur op. 78 (wersja na fortepian i wiolonczelę)

15 IX 2017 – piątek

g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

ZAKOŃCZENIE FESTIWALU
Laureaci Estrady Młodych 2017 – występy solowe laureatów
(wręczenie dyplomów i wyróżnień)
* * *
Koncert symfoniczny
Maciej Małecki, Koncert na 2 fortepiany i orkiestrę (prawyk. na FPP)

LUTOSŁAWSKI PIANO DUO: EMILIA SITARZ i BARTŁOMIEJ WĄSIK

Karol Szymanowski, IV Symfonia koncertująca na fortepian i orkiestrę op. 60
PAWEŁ KOWALSKI – fortepian


BOHDAN JARMOŁOWICZ – dyrygent
Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku

Skomentuj