LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Powstanie dokumentalny film

0

W Lęborku jest realizowany film dokumentalny pod tytułem „Nieletni naukowcy”. Głównymi bohaterami produkcji są uczniowie lęborskiej szkoły, którzy pracują nad stworzeniem modelu żagla deorbitacyjnego do satelity. Będzie to pierwszy tego rodzaju film w oskarowej realizacji powstający w mieście nad Łebą.

Większość akcji powstającego filmu dokumentalnego będzie rozgrywała się w Lęborku. W mieście goszczą obecnie jego twórcy – scenarzysta będący jednocześnie producentem oraz reżyserzy.

– Film zatytułowany jest „Nieletni naukowcy” i opowiada o grupie dzieci z Lęborka, która buduje modele żagla deorbitacyjnego do satelity do testów – mówi Mirosław Skowron, scenarzysta i producent filmu. – Jest to o tyle ważne, że ich praca jest wsparciem poważnego projektu naukowego PWSat 2 z Politechniki Warszawskiej. Polega on na tym, że w przyszłości żagle tego typu będą wyposażane wszystkie, albo prawie wszystkie satelity po to, aby nie pozostawały po nich śmieci kosmiczne. Żagiel będzie pomagał ściągnąć satelitę do atmosfery ziemskiej, żeby go spalić. Dzięki temu następne misje nie będą ryzykowały trafienia w te śmieci kosmiczne.

Amelia Mielewczyk, szefowa grupy, uczestniczka szkolnego projektu mówi, że projekt „Pan Stanisław” trwa już od dawna. Natomiast przygodę z żaglem gimnazjaliści rozpoczęli w maju tego roku. Od wyjazdu do Warszawy i spotkania ze studentami, którzy próbują skonstruować zbudować taki żagiel. Kinga Kuczwalska, rzeczniczka projektu szkolnego dodaje, że na początku była to dla niej totalna nowość. Między innymi dlatego, że swojej przyszłości nigdy nie łączyła z astronomią. Jednak kiedy trafiła do gimnazjum i odpadło jej wiele zajęć dodatkowych, zyskała wiele czasu wolnego. – Łapałabym się za wszystko, co tylko można było. Kiedy napotkałam ten projekt i zobaczyłam jacy super ludzie są w nim, kiedy zaczęliśmy podróżować i zwiedzać miejsca, w których przybliżali nam świat astronomii, pomału zaczęłam to rozumieć i coraz bardziej zaczęło mi się to podobać – opowiada Kinga Kuczwalska.

Dotychczas w Lęborku nie był realizowany tego rodzaju film. Mirosław Skowron zwraca uwagę na to, że reżyserkami tego dokumentu są Aleksandra Skowron i Hanna Polak, która była w 2005 roku nominowana do nagrody Oscara za film „Dzieci z Leningradzkiego”, a muzykę tworzy Jan A.P. Kaczmarek, zdobywca Oscara w 2005 roku za muzykę do filmu „Finding Neverland” (polski tytuł: „Marzyciel”).

Dokument będzie skierowany do młodych osób, jak również całych rodzin. Zamysłem twórców jest, aby dorośli odbiorcy identyfikowali własne dzieci z bohaterami filmu. Mirosław Skowron dodaje, że film zyskał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Mazowieckiego Funduszu filmowego i telewizji publicznej, w której odbędzie się premierowy pokaz. Podstawowa wersja będzie 52-minutowym filmem dokumentalnym, ale autorzy filmu już mają sygnał od zagranicznego dystrybutora, że warto byłoby zrobić wersję dłuższą – festiwalową. Być może – na potrzeby telewizyjnych stacji zachodnich – powstanie też miniserial.

Pierwsze zdjęcia dewelopmentowe do dokumentu rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Realizatorzy przewidują poświęcenie dwóch lat na współpracę z uczniami dotychczasowego Gimnazjum nr 1 im. Józefa Wybickiego w Lęborku, do którego uczęszcza większość młodych naukowców. (opr. rkh)

Skomentuj