LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Wojskowi świętują

0

e względu na nadchodzący długi weekend 7. Brygada Obrony Wybrzeża ze Słupska już dziś obchodziła Święto Wojska Polskiego. Przy okazji zorganizowano dzień otwartych koszar. Odwiedzającym jednostkę zaprezentowano militaria.

Defilady, prezentacja pojazdów wojskowych, karabinów i innego uzbrojenia – to wszystko można było zobaczyć podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku. Dla zainteresowanych wstąpieniem w szeregi służby zawodowej przygotowano stanowisko rekrutacyjne. Dziś najważniejsi byli jednak wojskowi, którym dziękowano za służbę dla kraju.

Kpt. Grzegorz Kruk z 7. Brygady Obrony Wybrzeża mówi, że to święto wiąże się z wyróżnieniami dla żołnierzy i awansami. Jednostka zorganizowała także dzień otwarty. Wystawiony został sprzęt wojskowy, który na co dzień używany jest prze żołnierzy. Na każdym stanowisku obecny jest instruktor, czyli żołnierz korzystający z określonego sprzętu w czasie służby. Zainteresowani mogli poznać dane taktyczno-techniczne sprzętu, jego przeznaczenie i zobaczyć, jak wygląda jego wnętrze.

W uroczystościach udział wzięła także delegacja żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, stacjonujących w bazie wojskowej w Redzikowie. Zgodnie z kalendarzem Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia, ale długi weekend wymusił zmianę terminu. Grzegorz Kruk dodaje, że frekwencja może świadczyć o trafności zmiany tego terminu. – Okazało się, że łatwiej jest zachęcić mieszkańców do odwiedzenia jednostki w piątek niż w dzień wolny od pracy – stwierdza kapitan.

Na miejscu pojawili się także rekonstruktorzy z replikami przedwojennej broni i wyposażenia wojskowego. Andrzej Liberek z grupy rekonstrukcji historycznej „Grzmot” wyjaśnia, że nawiązują oni do tradycji I Morskiego Pułku Strzelców, który stacjonował przed II wojną światową w Wejherowie. – Chcemy pokazać ciągłość historii wojska polskiego. My rekonstruujemy drużynę piechoty tej jednostki. Na swoim stanowisku mamy repliki, a częściowo oryginały, wyposażenia żołnierzu sprzed II wojny światowej – mówi A. Liberek.

Wojskowi przyznają, że służba zawodowa przeżywa obecnie wśród ludzi młodych swój renesans. Brygada Obrony Wybrzeża uczestniczy już w kilku porozumieniach partnerskich z szkołami w ramach patronatu nad klasami wojskowymi. (opr. rkh)

Skomentuj