LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Futbol mundurowych

0

W Ustce odbył się XV Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych im. Edwarda Kaczmarzyka o puchar dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce. Zwycięzcami turnieju zostali strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Ustce.

Mieczysław Nycz z usteckiego OSiR-u podkreśla, że to już piętnasty turniej, którego patronem jest Edward Kaczmarzyk. Ustczanin w latach 1967 i 1969 zdobywał mistrzostwo Polski kibiców sportowych. By zdobyć taki tytuł trzeba było wykazać się znakomitą wiedzę z historii sportu – w tym ruchu olimpijskiego – jak również być obeznanym z zasadami i przepisami poszczególnych dyscyplin oraz wydarzeniami sportowymi w danym roku. Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w 1958 roku i przez 20 lat ich organizatorem był „Sztandar Młodych” wespół z Telewizją Polską. W latach 80. ubiegłego wieku mistrzostwa były organizowane pod auspicjami „Tempa”, a w XXI wieku wznowiło je Stowarzyszenie „Super Kibic” z Dzierżoniowa.

Turniej cieszył się dużym powodzeniem. Mieczysław Nycz z satysfakcją odnotował, że uczestniczy w nim 10 na 12 zaproszonych drużyn, dopisała pogoda i nie zabrakło kibiców.

Tym razem nie w służbowych uniformach, a w piłkarskich strojach spotkali się reprezentanci dziesięciu służb mundurowych – Aresztu Śledczego Oddział Zewnętrzny w Ustce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Duninowie, Żandarmerii Wojskowej, Centralnego Poligonu Sił Powietrznych, Nadleśnictwa Ustka, Marynarki Wojennej, Straży Granicznej, 6. Wojskowego Oddziału Gospodarczego, Państwowej Straży Pożarnej JRG nr 3 oraz Klubu Oldboja Ustka. W tym ostatnim grało wielu byłych żołnierzy zawodowych. Rywalizacja toczyła się na stadionie OSiRu w Ustce. Drogą losowania drużyny podzielono na dwie grupy. Najlepsze dwie z każdej awansowały do finału i walczyły o miejsca 1-4. W eliminacjach mecze rozgrywano dwa razy siedem minut. Finały był już dziesięciominutowe.

W sportowej atmosferze rozegrano kilkanaście spotkań piłkarskich, a wszystkie były emocjonujące i widowiskowe. Wielu zawodników prezentowało doskonałą kondycję i umiejętności techniczne, co było pokłosiem czasów, kiedy jako czynni zawodnicy reprezentowali barwy Gryfa Słupsk czy Jantara Ustka.

W meczu finałowym naprzeciw siebie stanęły Żandarmeria Wojskowa i Jednostka Ratowniczo Gaśnicza nr 3. Strażacy z Ustki od początku uchodzili za faworytów turnieju i nie zawiedli, pewnie pokonując 3:0 Żandarmerię i zdobywając puchar dyrektora OSiR-u. W meczu o trzecie miejsce Marynarka Wojenna była lepsza od reprezentantów Straży Granicznej z Ustki i wygrała 4:1. Miano najlepszego golkipera przyznano Jackowi Janowskiemu z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 3. Tytuł króla strzelców zdobył Jakub Dullek (Klub Oldboja Ustka), który na swoim koncie zanotował sześć bramek. W całym turnieju strzelono ponad 60 goli.

Impreza ta już na stałe weszła do kalendarza piłkarskiego Ustki. Za rok kolejna. Organizatorzy oczekują na zgłoszenia zespołów mundurowych również ze Słupska.

Skomentuj