Najszersze grzbiety

0

W Słupsku odbyły się XXXI Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness „SŁUPSK- 2017”. Wśród uczestników były również panie, które startowały w konkurencjach Bikini Fitness oraz Fitness Sylwetkowe.

Słupskie zawody w kulturystyce cieszą się zawsze dużym powodzeniem. Nie inaczej było podczas 31. ogólnopolskich zawodów, w których wystartowało 78 zawodników, w tym 16 kobiet. Rywalizacja odbywała się w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w dziesięciu konkurencjach. Zawodnicy reprezentowali kluby z różnych zakątków Polski, między innymi Zabrza, Ostrowca Świętokrzyskiego, Bydgoszczy, Poznania, Nowogardu, Gdyni, Łodzi, Lidzbarka Warmińskiego i Ustki.

Bogdan Kaszuba, prezes Pomorskiego Związku Kulturystyki i Fitness jest zadowolony, że z roku na rok przybywa uczestników zawodów. Nowe konkurencje spowodowały, że zgłasza się więcej kobiet. W Słupsku pojawiły się 23 zawodniczki.

Aby mieć doskonałą sylwetkę atlety najważniejsza jest dieta. Bez niej wysiłek treningowy może pójść na marne. Klaudia Olek z PSTO Gdynia dodaje, że równie ważne jest to, aby kobieta zachowała swoją kobiecość. Bez mocnych „docięć” mięśni i wyrazistej rzeźby.

Dla wielu kulturystów czas przed samymi zawodami to istna męczarnia. Aby zwrócić uwagę sędziów nie wystarczy „napompować” mięśnie. Bogdan Kaszuba mówi, że najważniejszym punktem dla jurorów jest ocena proporcji. Dopiero w drugiej kolejności rozpatrywane jest umięśnienie. Bardzo liczy się także estetyka pokazu. Gdynianin Paweł Jędras był bardzo zadowolony ze swojego pokazu i liczył na finał. Tym bardziej, że na swoim koncie – po sześciu latach uprawiania kulturystyki – miał już kilka sukcesów.

Powody do zadowolenia po zawodach miał prezes Herosa Ustka, Bogdan Kaszuba. Jego zawodnicy, na 16 startujących, zdobyli 6 medali oraz wysokie punktowane miejsca. Ustczanin Damian Wicher po swoim starcie cieszył się, że było lepiej niż rok temu. Podkreślał, że w kształtowaniu sylwetki ważne są cierpliwość, konsekwencja i dieta.

Na miejscu pierwszym w kulturystyce mężczyzn, do 90 kg, uplasował się Sławomir Szafrański (Heros Ustka). W open zajął trzecie miejsce. W tej kategorii tuż za podium uplasowali się jego koledzy klubowi – na miejscu czwartym był Łukasz Dróżdż, a piątym Mateusz Nieznalski. W konkurencji klasycznej mężczyzn – open Artur Wilemski był drugi. W kulturystyce weteranów wszechwag na dwóch pierwszych miejscach również znaleźli się zawodnicy Herosa Ustka – Sławomir Szafrański i Bartosz Guran. Natomiast w kategorii powyżej 90 kg trzecie miejsce wywalczył Donald Heaven. Punktowane miejsca w kategorii do 80 kg zajęli Marcin Wcisła, który by czwarty i piąty Damian Wicher. W fitness plażowym tuż za podium uplasował się Dawid Borowski Heros Ustka.

Wśród kobiet w konkurencji bikini fitness miejsce szóste zajęła Patrycja Zawistowska, siódma była Karolina Wijata, a dziewiąta Agnieszka Strzelecka – wszystkie TKKF Heros Ustka.